Općina Bednja
PRILAGODBA PRISTUPAČNOSTI

Uvodna konferencija o energetskoj obnovi osnovnih škola u Bednji i Velikom Bukovcu i SŠ Novi Marof

Objavljeno 19.09.2017.

 

U Županijskoj palači u Varaždinu u ponedjeljak su, 18. rujna, predstavljeni projekti energetske obnove triju škola, čija je provedba započela 21. srpnja 2017. godine potpisivanjem ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za energetske obnove.

Riječ je o projektima čija ukupna vrijednost iznosi 9.294.781,91 kuna, od čega Europski fond za regionalni razvoj (EFRR) sufinancira iznos u vrijednosti od 4.951.962,21 kuna, a preostali iznos od 4.342,819,70 kuna Varaždinska županija, koja je ujedno i osnivač škola.

Projekte su predstavili ravnateljica Srednje škole Novi Marof Jasminka Behin, ravnateljica Osnovne škole Veliki Bukovec Željka Marković-Bilić te ravnateljica Osnovne škole Franje Serta Bednja Sanja Majcen, a predstavljanju su prisustvovali i zamjenik župana Varaždinske županije Tomislav Paljak, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek, gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić, gradonačelnik Novog Marofa Siniša Jenkač, načelnik Općine Bednja Damir Poljak, načelnik Općine Veliki Bukovec Franjo Vrbanić, Branislav Hartman iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sa svojim suradnicima te predstavnici Agencije za razvoj Varaždinske županije.

Prisutne je pozdravio zamjenik župana Tomislav Paljak izrazivši zadovoljstvo spomenutim projektima te istaknuvši benefite energetske obnove.

- Provedbom projekata izvest će se radovi energetske obnove na OŠ Veliki Bukovec, OŠ Franje Serta Bednja te SŠ Novi Marof. Sva tri projekta su u postupku javne nabave, a riječ je o kompletnoj obnovi zgrada - toplinskoj izolaciji, obnovljivim izvorima energije, unutarnjoj i vanjskoj stolariji, dakle svemu onome što će u konačnici dovesti do maksimalnih ušteda energije. Po vrijednosti najveći je projekt obnove OŠ Veliki Bukovec, koji je vrijedan 5.463.319,98 kuna, zatim slijedi projekt OŠ Franje Serta Bednja vrijedan 2.204.671,75 kuna, dok je najmanji projekt energetske obnove SŠ Novi Marof, vrijedan je 1.626.790,18 kuna. U pitanju su ozbiljni novci i kad se sve to provede, zgrade će biti učinkovite i moći će se računati na kasnije uštede – istaknuo je Paljak.

Pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr. sc. naglasio je daje energetska učinkovitost veoma bitna, jer se njome smanjuju troškovi poslovanja kako bi imali što više novaca za druge projekte u školstvu.

- Kada govorimo o energetskoj učinkovitosti, zapravo govorimo o načelu dobrog gospodarenja – napomenuo je pročelnik Huđek.

Osnovna škola Franje Serta iz Bednje će putem projekta obnoviti stari dio škole i time smanjiti dosadašnju potrošnju energije za 69 posto, rekla je ravnateljica Sanja Majcen.

- Istaknula bih da škola na krovu ima postavljenu solarnu elektranu. Ovim projektom energetske obnove postavit će se i toplinska izolacija vanjskog i unutarnjeg zida grijanog prostora, toplinska izolacija stropa i poda, zamijenit će se postojeća stolarija, ugraditi toplinski kolektori i postaviti regulacija grijanja - pojasnila je ravnateljica Majcen.

Izvor: Varaždinska županija